Baliqchi
tumani XTMFMTvaTE bo’limi 15-umumta’lim maktabi matematika o’qituvchisi Anapiyayev Foziljonning
V-sinf matematikadan ochiq dars uchun bir soatlik
D
A R S I SH L A N M A S I (10.02.2015)
I. Mavzu:
O’nli kasrlarning yozilishi va o’qilishi
II. Darsning maqsadi:
a) ta’limiy maqsadi:
- o‘quvchilarda o’nli kasrlar
haqida bilimlarni shakllantirish, ularga
o’nli kasrlarni ajrata
olishga doir mashqlar
yechishni o‘rgatish hamda
matematik bilimlarni berishda
davom etish.
b) tarbiyaviy maqsad:
- o‘quvchilarni o‘z
maqsadiga erishish ruhida
tarbiyalash, bir – burlariga o‘zaro
hurmat, jamoa bo‘lib
ishlash, o‘zaro yordam
va berilgan vazifani
bajarishda ma’suliyat sezish
ko‘nikmalarini tarkib toptirish.
c) rivojlantiruvchi maqsad:
- o‘quvchilarni mustaqil
ishlash, ijodiy izlanish
orqali bilim olishda,
xotirani mustahkamlashga, tez
fikrlash, fikrini aniq
ifodalashga o‘rgatish, nutq
madaniyatini o‘stirish.
d) kasbga yo’naltiruvchi maqsad:
- o’quvchilarni kasbga to’g’ri
yo’llay olish
Bilimlar:
- o’nli kasrlarni yozilishi
nimaligini;
- o’nmli kasrlarni o’qilishi
nimaligini bilish.
Ko’nikmalar:
- o’nli kasrlarni yoza olish;
- o’nli kasrlarni o’qiy olish.
Malakalar:
- o’nli kasrlarni yozilishi va
o’qilishiga doir soda mashqlarni mustaqil yecha olish.
Kompetensiya turi:
- o’quv – o’rganish
III. Darsning jihozi:
Darslik, tarqatma materiallar,
test savollari yozilgan
varaqalar, rag‘bat uchun
gillar.
Texnik vositalar: slaydlar.
IV.
Dasr tipi: aralash
dars
V.Dasr turi: Noan’anaviy.
VI.Dars o‘tish
metodi: “Kichik guruhlarda
ishlash”, “Aqliy hujum”.
VII. Darsning texnologik xaritasi:
1
|
Tashkiliy qism, o‘quvchilarning
kirish so‘zi
|
2 daqiqa
|
2
|
Uy vazifasini analizi ,Guruhlarga
bo‘lish
|
2 daqiqa
|
3
|
Yangi mavzuni yoritishga hozirlik, Biz
bilgan bilimlar (xotirani
sinash)
|
7 daqiqa
|
4
|
Yangi mavzuni yoritish:
a) Yangi mavzu bayoni
b) Doskada misollar yechish
d) “Topog’on” o’yini
|
8 daqiqa
7 daqiqa
7 daqiqa
|
5
|
Yangi mavzuni mustaxkamlash.Test
|
6 daqiqa
|
6
|
Baholash
|
4 daqiqa
|
7
|
Uyga vazifa
|
2 daqiqa
|
Darsning tashkil
etilishi:
O‘quvchilar sinfda
kirib tanlagan emblemalari
orqali guruhlarga bo‘linib,
stollarga o‘tirishadi.
1. guruh “Kvadrat”.
2. guruh “Doira”.
VIII.Darsning borishi:
Tashkiliy qism.
Salomlashish.
Davomatni aniqlash.
Tashkiliy
qismdan so‘ng o‘quvchilar
bilan birgalikda guruhlarda
ishlash uchun amal
qilinishi lozim bo‘lgan
qoidalar ishlab chiqiladi.
1. Intizom.
2. Faollik
3. Vaqtga
riova qilish.
4. Asosli va mantiqli
fikr bildirish.
5. Fikrni
takrorlamaslik.
6. O‘zaro hurmat.
7. O‘ng qo‘l
qoidasi.
8.
To‘g‘ri javob
uchun rag‘bat.
Rag‘bat uchun 3
xil gul tasvirlaridan
foydalaniladi:
Qizil
doira - “5” ball.
Ko’k
kvadrat – “4” ball.
Sariq
uchburchak - “3” ball.
Har bir shartni
birinchi bajargan guruhga
shakllar tasviri beriladi.
Har bir shakl bir
balldan hisoblanadi.
Guruh a’zolari
har bir olgan
rag‘bat kartochkasini stol
ustidagi maxsus ajratilgan
joyga qo‘yib boradilar.
Dars so‘ngida esa,
rag‘bat orqali guruh
ballari guruh a’zolarining
o‘zlariga hisoblantiriladi va
to‘g‘ri hisoblanganligi tekshiriladi.
O‘qituvchi:
Endi esa
o‘tilgan mavzularni takrorlash
hamda sizlarning bilimingizni
sinab ko‘rish maqsadida
quyidagi savollarni beraman.
1.
Kasrning surati nima?
(Kasr chizig’i ustidagi son).
2.
Kasrning mahraji
nima? (Kasr chizig’i tagidagi son).
3.
To’g’ri kasr
nima? (Mahraji suratidan kata kasr).
4.
Noto’g’ri kasr nima? (Surati mahrajiga teng yoki undan kata kasr)
5.
Butunning
teng bo‘laklari nima
deb ataladi? (Ulushlar)
6.
Ikkita son
va bitta chiziq
yordamida yoziladigan son
qanday son deb
ataladi?
(Kasr
son)
7.
Kasr so‘zi qanday
manoni bildiradi? (Bo‘lak)
8.
O’nli kasr deb
nimaga aytiladi? (Mahraji 10 ning
darajasi ko’rinishida ifadalangan kasr)
Guruh a’zolari
javoblarni yozib, doskadagi
savol yoniga yopishtiradilar. Javoblar
o‘qituvchi tomonidan to‘ldiriladi.
O‘qituvchi:
-
Hirmatli
o‘quvchilar, daftaringizga bugungi
sana va mavzuni
yozib qo‘ying. Aziz
o‘quvchilar 2014 yilni
Prezidentimiz qanday yil
deb atadi?
Bugungi
mavzu “O’nli kasrlarning
yozilishi va o’qilishi”.
O‘qituvchi
ko’rgazmali qurollar orqali bugungi
mavzu va darsning
ta’limiy va tarbiyaviy
maqsadlari bilan tanishtiradi.
- O‘qituvchi
yangi mavzuni doskada
misollar va ko’rgazmali qurollar orqali
tushuntiradi.
Navbatdagi
shart. “Topog’on o‘yini”.
Guruh a’zolaridan
1 tadan o‘quvchi
doskada misollar yechadi,
qolgan guruh a’zolari
esa olma daraxtiga
tub sonlarni,to’g’ri,noto‘g‘ri va
o’nli kasrlarni ajratib qo‘yadilar.
Guruh a’zolaridan bittadan
o‘quvchi chiqib “Topog’on
o‘yini” bo‘yicha o‘z
guruhini himoya qiladi.
O‘qituvchi so‘zi:
Aziz o‘quvchilar
siz bilasiz 2014 yilni
Prezidentimiz “Cog’lom bola yili”
deb e’lon qildi.
Hozirgi shartimizda krosvordni
to‘g‘ri yechsangiz “Barkamol
avlod yili” kelib
chiqadi. Quyidagi savollar
nafaqat matematika faniga
balki boshqa fanlarga
ham tegishli.
IX.
Darsni mustaxkamlash.
Savollar:
1.
Yer sharning
modeli. (globus)
2.
Sanoqda ishlatiladigan sonlar
… deyiladi. (natural)
3.
Qadimiy va
ko‘xna shahar. (Samarqand)
4.
Ikkita nuqta
orasidagi masofa. (kesma)
5.
Bir xil
ko‘paytuvchilar ko‘paytmasi nima
deb ataladi? (daraja)
6.
Sonlarni o‘rganuvchi
fan … deb ataladi.
(matematika)
7.
Bahorda eng
birinchi gullaydigan daraxt.
(bodom)
8.
So‘z mulkning sultoni. (Alisher Navoiy)
9.
Bahorning birinchi
guli? (binafsha)
10.
Tug‘ilib o‘sgan
yurt. (vatan)
11.
Nomalum qatnashgan
tenglik nima deb
ataladi? (tenglama)
12.
8
mart qanday bayram? (xotin - qizlar)
13.
Faqat sonlardan
tuzilib amal ishoralari,
qavslar bilan birlashtirilgan yozuv
… deyiladi. (sonli ifoda)
14.
Quyoshga eng
uaqin bo‘lgan sayyora.
(merkuriy)
15.
To‘g‘ri to‘rtburchakning hamma
tomonlari uzunliklarning yig‘indisi
uning … deyiladi.
(perimetri)
16.
5, 10, 15, 20, 25, … sonlar
5 soniga …
natural sonlar. (karrali).
17.
“Yuksak ma’naviyat
yengilmas kuch” asarini
kim yozgan? (Islom Karimov).
O‘qituvchi so‘zi:
Shuning
bilan darsimizni yakunlaymiz.
Qani aziz o‘quvchilar
ko‘raylikchi kimning rag‘batlari
ko‘p ekan. Hozir
har bir guruhdan
bittadan o‘quvchi chiqib,
o‘zlaridan keyingi guruhning
rag‘batlariga qarab, ularning
ballarini hisoblaydilar. Hisoblash
to‘g‘riligini ekspert
a’zolari tekshirishadi.
O‘qituvchi
g‘olib guruh sardoriga
va yaxshi qatnashgan
o‘quvchilarga o‘zining sovg‘asini
topshiradi.
X. Uyga vazifa: 11-13 - misollarni
yechish.
Комментариев нет:
Отправить комментарий